Достапни линкови

Петти мандат за досегашниот претседател на Исланд


Олафур Рагнар Гримсон доби рекорден петти мандат на претседателската функција во Исланд со освоени 52,78 проценти од гласовите, покажуваат резултатите од завршеното прелиминарно пребројување. Неговиот противкандидат беше 37 годишната новинарка Тора Арнорсдотир, која се залагаше за промени по 16 годишната работа на Гримсон. Прифаќајки го изборниот пораз таа изјави дека била изненадена од добиената подршка за нејзината кандидатура.
XS
SM
MD
LG