Достапни линкови

Претседателот на Исланд се бори за петти мандат


Претседателот на Исланд Олафур Рагнар Гримсон се бори за рекорден петти мандат по гласањето на претседателските избори во земјата. Главниот противник на Гримсон, новинарката Тора Арнорсдотир беше фаворит според предизборните анкети, посебно по првичната одлука на 69 годишниот шеф на државата да не се кандидира. Гримсон сепак влезе во трката за нов мандат по 16 години на власт, по петицијата на 30,000 жители на Исланд. Тој има заслуга за извлекување на нацијата од финансискиот колапс во 2008 година.
XS
SM
MD
LG