Достапни линкови

Силен земјотрес во Кина


Кинески официјални претставници информираа дека 24 лица се повредени во земјотресот со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала што уринава го погоди западниот дел од Кина во близина на границата со Казахстан. Земјотресот што се случил во пет часот по локално време предизвикал прекин на електричната енергија, вклучувајќи го и регионалниот главен град Урумчи, каде што земјотресот се почувствувал најсилно. Локалните власти испратија спасувачки екипи во најсилно зафатените области.
XS
SM
MD
LG