Достапни линкови

Борби со талибанците во Нуристан


Нуристан - архива
Авганистаснките сили, подржани од авијација на НАТО, отфрлија обид на талибанците да стават под контрола еден дистрикт во источен Авганистан.
Мохамед Зарин, портпарол на гувернерот на Нуристан, изјави дека 10 луѓе, 6 полицајци и 4 цивили загинале борбата која траела со часови во Камдеш каде најпрвин напад извршиле бомбаши самоубијци. Во борбите биле убиени 17 напаѓачи.
XS
SM
MD
LG