Достапни линкови

Протест пред резиденцијата на јапонскиот премиер


Премиерот Јошишико Нода
Десетици илјадници луѓе протестираа пред рездиенцијата на јапонскиот премиер во Токио поради владиниот план за рестарт на нуклеарните реактори. Тие носеа плакати на кои пишуваше „ Нуклеарната ера заврши“.
Имено Премиерот Јошишико Нода на 16 Јуни одобри рестарт на нуклеарка во западна Јапонија. Иако тој во февруари уверуваше дека ситуацијата во Фукушима каде лани се случи катастрофата е под контрола, сепак 92 насто од јавноста во март изрази стравување.
XS
SM
MD
LG