Достапни линкови

Црна Гора формално ги почна преговорите за членство во ЕУ


Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј
На денешниот самит на ЕУ во Брисел и формално беше одобрен почетокот на преговорите со Црна Гора.
Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј изјави дека преговорите започнуваат веднаш, но дека 35 те технички поглавља нема да бидат отворени се додека Европската Агенција ЕВРОПОЛ не издаде специјален извештај за организираниот криминал во Црна Гора.
Министрите за надворешни работи на Унијата претходно во препораката оценија дека Црна Гора ги исполнува реформите и спремна за почеток на преговорите за членство.
Но ЕУ останува загрижена за ораганизираниот криминал и корупцијата во Црна Гора.
XS
SM
MD
LG