Достапни линкови

Црна Гора ја чека формалната одлука на Брисел


Премиерот на Црна Гора Игор Лукшиќ
На денешниот самит на ЕУ во Брисел се очекува и формално да биде одобрен датум за почеток на преговорите со Црна Гора.
Министрите за надворешни работи на Унијата претходно во препораката оценија дека Црна Гора ги исполнува реформите и спремна за почеток на преговорите за членство.
ЕУ останува загрижена за ораганизираниот криминал и корупцијата на Балканот и особено илегалната трговија со дрога што на Црна Гора може да им ги комплицира преговорите.
XS
SM
MD
LG