Достапни линкови

Клинтон и Лавров на средба во Санкт Петерзбург


U.
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе се состанат денеска во Санкт Петерзбург во обид да ги надминат несогласувањата околу сирискиот конфликт што ја ставија под знак прашање и планираната меѓународна конференција. Имено за утре иницјално е планирана конференција во Женева на која треба да се подржи планот на пратеникот на ОН за Сирија Кофи Анан, според кој треба да се формира преодна влада во Сирија за надминување на конфликтот. Лавров вчера изјави дека Москва нема да подржи надворешен притисок со кој се бара од претседателот Башар ал Асад да ја напушти власта
XS
SM
MD
LG