Достапни линкови

Подржан клучниот дел од здравствениот план на Обама


Врховниот суд во Соединетите американски држави ја подржа централната компонента на планот на претседателот Барак Обама за реформи во здравствениот систем. Со одредбата се предвидува сите жители на САД да имаат здравствено осигурување или да платат казна по 2014 година. Судот ги одби обвинувањата дека планот на шефот на државата за реформа на системот е противуставна.
XS
SM
MD
LG