Достапни линкови

Oтфрлено едно од двете обвиненија за геноцид против Караџиќ


Хашкиот трибунал отфрли едно од двете обвиненија за геноцид за време на војната во Босна од 1991 до 1995 година против политичкиот лидер на босанските срби Радован Караџиќ. Тој е соочен со уште десет обвиненија меѓу кои и обвинение за оркестрирање на масакрот во Сребреница, каде беа убиени 8,000 муслимански мажи и момчиња во 1995 година.
XS
SM
MD
LG