Достапни линкови

Врховниот суд на САД за здравствените реформи на Обама


Врховниот суд на САД денеска треба да донесе одлука дали реформите во здравството предложени од претседателот Барак Обама се во спротивност со Уставот. Пресудата може да има широки политички и економски импликации за претседателот, кој во 2010 ги предложи реформите како централен дел на неговата агенда.
Републиканците велат дека реформите се неуставни и ветија оти ќе укинат она што е останато од нив, доколку судот не го стори тоа.
XS
SM
MD
LG