Достапни линкови

Шпанија во финалето на ЕУРО 2012


Фудбалерите на Шпанија се пласираа во финалето на Европското првенство во фудбал што се игра во Полска и во Украина. Во првиот полуфинален натпревар синоќа во Доњецк тие ја совладаа селекцијата на Португалија со 4:2 по изведувањето пенали, откако во регуларните 90 минути и по продолженијата резултатот беше 0:0.
Вечер во Врашава се игра второто полуфинале, а се среќаваат Германија и Италија. Победникот од овој дуел и Шпанија ќе играат во финалето, в недела во Киев.
XS
SM
MD
LG