Достапни линкови

Меркел се изјасни против еврообврзниците за спас од задолженост


Германската канцеларка Ангела Меркел го одби последниот предлог за кумилирање на долговите со цел решавање на должничките кризи низ Еврозоната. Пред самитот на Европската унија неделава канцеларката се соочува со зголемен притисок да го намали противењето за употребата на еврообврзници преку кој кумулативниот долг во монетарниот пакт ќе биде еднакво распределен меѓу 17-те членки. Тоа според Меркел е економски погрешно и контрапродуктивно. „Нема да има такви еврообврзници додека сум жива“ изјави Меркел.
XS
SM
MD
LG