Достапни линкови

Кипар побара помош од ММФ


Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека Кипар побарал финансиска поомош во услови на криза во Еврозоната. Кипар побарал од ММФ да учествува во „екстерното финансиско помагање за намалување на ризиците во кипарската економија“, се наведува во соопштението на светската организација. Европските министри за финансии ја поздравија одлуката на кипарските власти да побараат помош.
XS
SM
MD
LG