Достапни линкови

ОБСЕ бара повлекување на првенството во хокеј од Белорусија


Повеќе од 60 членови на парламентарното собрание на ОБСЕ од 21 земја ја подржаа резолуцијата за повлекување на меѓународното првенство во хокеј на мраз од Белорусија во 2014 година. Со резолуцијата се бара од Белорусија да престане со притисоците врз активистите за човекови права, да ги суспендира казните за домашен притвор и да дозволи проверка на обвинувањата за тортура во затворите.
XS
SM
MD
LG