Достапни линкови

Законот „Магнитцки“ одобрен во клучниот комитет на Сенатот


Сергеј Магнитцки почина по една година во затвор во Москва без да му биде судено и без медицинскиб третман на неговата болест
Клучниот Комитет на американскиот Сенат едногласно одобри легислатива, според која, руските официјални лица поврзани со смртта на адвокатот Сергеј Магнитцки во затвор ќе бидат казнети. Сенаторот Џон Кери, демократ од Масачусетс,кој преседаваше со Комитетот за надворешни односи во сала за состаноци отворена за јавноста и за новинарите.
Со потенцијалниот закон креиран поради смрта на Магнитцки во 2009 се бараа забрана за виза и замрзнување на средствата за службениците кои се вклучени во брутално кршењето на човековите права насекаде во светот,
XS
SM
MD
LG