Достапни линкови

ФБИ уапси 24 луѓе компјутерски хакери


Американските власти соопштија дека уапсиле 24 компјутерски хакери. Во операцијата која опфаќа 4 континенти биле уапсени 24 мажи на возраст од 18 до 25 години кои се сомничат дека извршиле финансиска измама преку крадење на кредитни картички и банкарски информации. Ако бидат осудени им се закануваат казни затвори до 40 години. Осомничените биле фатени во опеарација спроведена од срана на ФБИ на така наречениот Форум за картички, тоа е онлајн пазар на кој се продаваат и раменуваат украдени броеви на сметки.
XS
SM
MD
LG