Достапни линкови

ОН: Дрогата убива 200,000 луѓе годишно


Околу 200.000 луѓе годишно умираат низ целиот свет поради злоупотреба на дрога, се наведува во последниот извештај на Обединетите нации. Во документот се проценува дека 27,000 лица се корисници на наркотици. Според извештајот на Канцеларијата за дрога и криминал при ОН, канабисот и понатаму е најчесто употребуван од страна на 224 милиони лица низ светот. Пет проценти од светската популација барем еднаш пробала илегални наркотици во 2010 година.
XS
SM
MD
LG