Достапни линкови

Судот во Египет контра декрет на воената власт


Судот во Египет пресуди против декретот на воената власт со кој им се даваше дозвола на припадниците на воената полиција да апсат цивили. Декретот стапи на сила пред претседателските избори во земјата на 16 и 17 овој месец. Ваквиот потег на воената власт предизвика остри реакции во јавноста, како и стравувања дека владеачкото тело сака да го врати на сила Законот за итни случаи кој престана да важи во мај.
XS
SM
MD
LG