Достапни линкови

Европското ембарго може да влијае на преговорите со Иран


Официјален Техеран предупреди дека ембаргото за увоз на иранска нафта може да има негативни ефекти врз преговорите со Европската унија за спорната нуклеарна програма на исламската република. Портпаролот на иранското министерство за надворешни работи Рамин Мехманпараст го даде предупредувањето на неколку дена пред стапување на сила на ембаргото и по минатонеделните неуспешни преговори во Москва меѓу претставници на иранските власти и шестте светски сили. Западните земји се загрижени дека со иранската нуклеарна програма може да се произведе оружје.
XS
SM
MD
LG