Достапни линкови

НАТО останува на страна на Турција


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмисен вети дека Алијансата ќе „стои на страната на Турција“ во услови на зголемени тензии меѓу земјата и Сирија по соборувањето на турски борбен авион минатата недела. Расмусен дополни дека НАТО членките на денешната средба не дискутирале за примена на членот 5, што подразбира дека инцидентот ќе се смета како напад на целата Алијанса. Официјална Анкара претходно најави дека ќе побата примена на членот 5 со цел да се заштити турската граница од сиријски закани.
XS
SM
MD
LG