Достапни линкови

На Кипар ќе му требаат околу 10 милијарди евра помош


На Кипар, 5-тата земја од евро-зоната која бара итна финансиска помош од Европа, веројатно ќе му бидат потребни 10 милијарди евра, што е над половина од неговата вкупна економија. Според некои проценки, на Кипар ќе му требаат 7 милијарди евра за државните финансии и 3 милијарди евра за спас на банките. Кипар, од недела, први јули, го превзема претседавањето со Европската Унија.
XS
SM
MD
LG