Достапни линкови

Кипар ќе бара финансиска помош од еврозоната


Кипарската влада соопшти дека донела одлука да побара финансиска помош од партнерите во еврозоната со цел да го спаси банкарскиот систем, кој е изложен на грачката економија. Кипар е петтата држава која бара помош од еврозоната. Барањето е поради загриженоста дека на Самитот на ЕУ, кој ќе се одржи оваа недела нема да биде постигнат договор за закрепување на еврото.
XS
SM
MD
LG