Достапни линкови

Јужна Кореа ќе го прекине увозот на нафта од Иран


Извозот на нафта од Иран
Јужна Кореа соопшти дека на 1 јули ќе го прекине узвозот на сурова нафта од Иран, поради забраната на ЕУ. Кореа е една од првите големи азиски клиенти на Иран која ја прекинува доставата.
ЕУ вчера го одобри ембаргото на нафтата од Иран кое ќе стапи на сила на 1 јули и ја предупреди земјата дека ќе изврши поголем притисок доколку Техеран продолжи со нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG