Достапни линкови

Претседателот на Романија против премиерот на суд


Трајан Басеску
Десно ориентираниот претседател на Романија Трајан Басеску побара од Уставниот суд да оцени дали неговиот левичарски ривал, премиерот Виктор Понта треба да присуствува на самитите на Европската унија. „Претседателот побара од Судот да пресуди во конфликтот меѓу него и премиерот“ изјави претставник на Уставниот суд и додаде дека судската седница е закажана за во среда, еден ден пред почетокот на самитот на ЕУ во Брисел. Премиерот потврди дека е во конфликт со Басеску.
XS
SM
MD
LG