Достапни линкови

Лукашенко во посета на Куба


Александар Лукашенка и кубанскиот заменик-министер за надворешни работи Дагоберто Родригез
Белорускиот претседател Александар Лукашенко пристигна во Куба, каде денеска ќе се сретне со претседателот Раул Кастро. Двајцата лидери ќе разговараат за подобрување на билатералните односи меѓу двете земји и стратешка соработка, соопштија од белоруската прес служба. Новинската агенција Интерфакс , повикувајки се на изјава на член на делегацијата на Лукашенко, јави дека двајцата лидери ќе разговараат за отворање на белоруски центар за поправка и модернизација на камиони во Куба.
XS
SM
MD
LG