Достапни линкови

Саудиска Арабија дозволи жени да учествуваат на Олимписките игри


Саудиска Арабија најави дека за прв пат ќе им се дозволи на жените спортисти од земјата да учествуваат на Олимписките игри. Соопштението пристигна од амбасадата на Саудиска Арабија во Лондон, еден месец пред официјалниот почеток на Летните олимписки игри. Медиумите јавуваат дека само една спортистка веројатно ќе успее да се квалификува. Одлуката следи по критиките од организациите за човекови права кои од Меѓународниот олимписки комитет побараа забрана за учеството на Саудиска Арабија на Олимпијадата, поради тоа што на жените не им било дозволено да се натпреваруваат.
XS
SM
MD
LG