Достапни линкови

Нов судски процес против Тимошенко


Започна новиот судски процес против екс-премиерката на Украина Јулија Тимошенко. Таа се товари за проневера на данок додека била директорка на приватна енергетска компанија во 90тите години, со што наводно ја оштетила државата за милиони американски долари. Опозиционерката не присуствува на судењето поради здравствени проблеми. Европската унија ги испрати екс-претседателот на Полска Александар Квасниевски и ирскиот политичар Пет Кокс да го надгледуваат судскиот процес. Тимошенко веќе отслужува седумгодишна затвроска казна, обвинета за злоупотреба на службената должност.
XS
SM
MD
LG