Достапни линкови

ЕУ со нови санкции против сирискиот режим


Европската Унија постави нови санкции кон режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад поради 15 месечните пресметки со опозицијата.
Оваа мерка донесена на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург доаѓа по уривањето на турскиот борбен авион од страна на Сирија. Оваа средба на министрите на ЕУ и претходи на состанокот на амбасадорите на НАТО кои по барање на Турција утре ќе разговараат за уривањето на турскиот воен авион од страна на Сирија.
XS
SM
MD
LG