Достапни линкови

Египет ги чека резултатите од претседателските избори


Народ се собира во центарот на Каиро пред официјалното соопштување на резултатите од претседателските избори во Египет денеска. Кандидатот на Мусмиманското братство Мухамад Морси и екс-премиерот Ахмед Шафик прогласија победа на изборите. Во главниот град се превземаат вонредни безбедносни мерки во очекување на немири. Илјадници подржувачи на двајцата кандидати се насобрани во исчекување на официјалните резултати, кои се соопштуваат по распуштањето на патламентот.
XS
SM
MD
LG