Достапни линкови

Турција не може да игнорира факт дека Сирија и урна авион


Претседателот Абдула Ѓул изјави дека не е можно за Турција да го игнорира фактот дека Сирија урнала турски воен авион. Можно е авионот да навлегол во сириски воздушен простор што се случува при големи брзини во граничните зони, рекол Ѓул според агенцијата Анадолија, која не пренесува кога е ова изјавено. Тој изјавил и дека Анкара е во контакт со Дамаск околу операциите за спасување на пилотите.
XS
SM
MD
LG