Достапни линкови

Македонија - топло и понекаде дожд


Во Македонија во западните, северозападните и крајните северните предели ке биде умерено облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд и грмотевици. Попладне врнежи од дожд се очекуваат и во југозападните предели. Можна е појава на град. Во останатите предели ке биде претежно сончево и топло. Ке дува доумерен засилен северозападен, а во западните предели ке дува засилен североисточен ветар. Утринските температури од 14°C до 25°C степени, а максималните дневни ке се движат од 26°C до 37°C. УВ индекс 8.
Во Скопје во сабота ке биде претежно сончево, попладне можност за слаби локални врнежи од дожд. Ке дува доумерен северозападен ветар. Утринската температура од 19 степени, а максималната дневна ке достигне до 34 степени. УВ индекс 8.
XS
SM
MD
LG