Достапни линкови

Сообраќајка на чешки автобус во Хрватска - 8 мртви


Чешките и хрватските власти соопштија дека најмалку 8 чеси загинаа, а над 40 други се повредени во сообраќајната несреќа, која се случила денеска изутрината на автопат во Хрватска.
Автобусот ја пробил заштитната бариера и се превртел на 150 километри југозападно од Загреб.
Според Чешката новинска агенција ЧТК, возачот на автобусот најверојатно заспал над воланот. Повредените се префрлени во болница во Госпиќ.
XS
SM
MD
LG