Достапни линкови

Турција потврди дека Сирија урнала нивен авион


Turkey -- A Turkish Air Force F-4 war plane fires during a military exercise in Izmir, 26May2010
Турција потврди дека нивниот воен авион кој исчезна над Медитеранот е урнат од страна на Сирија.
Премиерот Реџеп Таип Ердоган закажа итна седница на владата и воените власти. Ердоган изјави дека за било каква акција ќе се режи откако сите факти ќе бидат познати.
Турската армија не даде детали за мисијата на авионот. Потрагата по пилотите продолжува.
Овој инцидент, најверојатно дополнително, ќе ги заостри односите меѓу Дамаск и Анкара која бара Претседателот Башар ал Асад да ја напушти функцијата во екот на востанието против неговиот режим.
XS
SM
MD
LG