Достапни линкови

Протести во Египет против воената власт


Илјадници жители на Египет се собраа на протести против одлуката на воената власт да си го продолжи владеачкиот мандат. Демонстрантите се собираат на плоштадот Тахрир во Каиро, додека се уште се чекаат резултатите од претседателските избори во земјата. Двајцата кандидати од последниот круг гласање прогласија победа. Воениот совет во земјата минатата недела ги превзема функциите на законодавна и извршна власт во Египет откако го распушти парламентот.
XS
SM
MD
LG