Достапни линкови

Расправа за одземање на лиценца за киргистански рудник


русникот Кутмор
Киргистанскиот парламент дискутира за можно одземање на лиценцата на рудник за злато во земјата, по обвинувањата против странскиот сопственик за загадување на животната средина. Пратениците кои ја подржуваат иницијативата велат дека компанијата „Кутмор оперејтинг“ работи неефикасно. Комисиската расправа следи по обелоденување на серија наводни прекршоци кои ги извршила канадската фирма.
XS
SM
MD
LG