Достапни линкови

Завршува судењето на масовниот убиец Брејвик


Андерс Брејвик
Денеска во Осло завршува судењето на Андерс Брејвик кој призна дека во јули минатата година убил 77 луѓе. Вчера обвинителите побараа од судот да го прогласи за луд и да го испарти во некоја ментална институција. Од друга страна, адвокатите на Брејвик изразија очекување дека наодот за лудило на нивниот клиент ќе биде отфрлен. Самиот Брејвик вели дека треба да биде ослободен од обвинението со образложение дека тој го бранел норвешкиот народ од муслиманската имиграција. Конечната пресуда се очекува во август.
XS
SM
MD
LG