Достапни линкови

Самит на лидерите на 4-те најсилни европски економии


Марио Монти
Лидерите на четирите главни економии во еврозоната Германија, Франција, Италија и Шпанија, ќе се состанат денеска во Рим, за да ги приближат ставовите пред европскиот самит за запирање на кризата која директно им се заканува на Шпанија и на Италија. Претседателот на италијанската влада Марио Монти ќе им биде домаќин на францускиот претседател Франсоа Оланд, на германската канцеларка Ангела Меркел и на шпанскиот премиер Маријано Рахој.
Инаку, самитот на ЕУ ќе биде одржан на 28 и на 29 овој месец во Брисел.
XS
SM
MD
LG