Достапни линкови

Обвинителите бараат Бреивик да биде прогласен за ненормален


Обвинителите побараа од судот во Осло да го прогласи за ненормален Андерс Бреивик, човекот кој ги призна убиствата на 77 луѓе минатата година. Бреивик себе си се опиша како анти-муслимански милитант и вели дека ги извршил двата напади со цел казнување на норвешката влада за подршка на мултикултурализмот. Доколку е прогласен за луд, 33 годишниот Бреивик ќе биде испратен во ментална институција.
XS
SM
MD
LG