Достапни линкови

Шведска го засили обезбедувањето на нуклеарките


Шведските власти го зголемија обезбедувањето околу нуклеарните централи во земјата откако беа пронајдени експлозиви во камиот паркиран покрај нуклеарната централа Рингалс. Полицијата соопшти дека се истражуваат сомненија за саботажа. Портпарол на полицијата изјави дека возачот на камионот тврди дека не знаел за експлозивите во камионот. Во возилото не бил пронајден уред за детонирање. Во Шведска има 10 нуклеарни реактори.
XS
SM
MD
LG