Достапни линкови

Налог за апсење на кандидатот за Премиер на Пакистан


Асиф Али Зардари
Пакистанските медиуми јавија дека судии издале налог за апсење на Махдоом Шахабудин кој е именуван за кандидат на Претседателот Асиф Али Зардари за нов премиер пред само неколку часа. Налогот за апсње наводно се поврзува со илегални активности со дрога додека Шахабудиун бил министер за здравство. Засега не е јасно дали ова ке и наштети на кандидатурата на Шахабудин. Претседателот на Авганистан Асиф Али Зардари имено го номинира Махдоом Шахабудин за нов премиер по одлуката на Врховниот Суд да го острани премиерот Јусуф Раза Џилани, затоа што тој одби да побара од Швајцарија повторно да го отвори случајот за корупција против Претседателот Зардари. Шабахудин, министер за текстил и член на владеачката партија на Зардари би требало да биде избран од Парлементот во петок.
XS
SM
MD
LG