Достапни линкови

Одложено соопштувањето на изборните резултати во Египет


Поранешниот Претседател Хосни Мубарак и кандидатите за Претседател Мохамед Морси и Ахмед Шафик
Египетската државна изборна комисија го одложи соопштувањето на резултатите од вториот круг на претседателските избори, што требаше да се случи денеска за да се разгледаат жалбите на двајцата кандидати кои тврдат дека победиле. Египќаните викендов гласаа за наследник на соборениот претседател Хосни Мубарак. Во вториот круг се соочија кандидатот на Муслиманското братство Мохамед Морси и последниот премиер за време на владеењето на Мубарак, Ахмед Шафик.
XS
SM
MD
LG