Достапни линкови

Екс-претседателот на Египет е во кома


Жителите на Египет се скептични за здравствената состојба на екс-претседателот Хосни Мубарак. Лидерот на 84 годишна возраст е во кома, но денеска бил исклучен од медицинските апарати. Мубарак преживеа инфаркт, што ги подгори шпекулациите дека починал во затворот во близина на Kаиро, каде отслужува доживотна казна затвор. Во јавноста се шират критики дека војската ги користи информациите за здравствената состојба на екс-претседателот за одтргнување на вниманието од минатонеделната судска одлука за распуштање на египетскиот парламент.
XS
SM
MD
LG