Достапни линкови

Нова грчка влада до попладнево


Трите грчки политички партии кои го подржуваат исполнувањето на обврските на Грција кон странските кредитори во принцип се согласија за формирање на коалициска влада. Претставници на конзервативната Нова Демократија, партијата која освои мнозинство гласови на парламентарните избори во неделата, разговараат со претставници на ПАСОК и Декократската левица. Од партиите очекуваат дека договорот за формирање на грчка влада ќе биде постигнат во текот на денот, што воедно е и крајниот рок за формирање на владин состав.
XS
SM
MD
LG