Достапни линкови

Шевченко се збогува од украинската репрезентација


Капитенот на фудбалската репрезентација на Украина Андриј Шевченко синоќа изјави дека го одиграл последниот натпревар за националната селекција. Тој ова го соопшти на прес конференцијата по натпреварот со Англија, по кој Украина беше исфрлена од шампионатот ЕУРО 2012 поради поразот од 1 спрема нула. Шевченко изјави дека ќе одигра уште еден пријателски натпревар за да се збогува со своите обожаватели.
Триесет и петгодишниот Шевченко беше прогласен за најдобар светски фудбалер во 2004 година, а до сега има 111 настапи во дресот на украинската репрезентација.
XS
SM
MD
LG