Достапни линкови

Г20-Драфт комунике за економска стабилизација и раст


Од разговорите на Самиотот на Г20 во Мексико произлезе драфт комунике во кое се повикува Европа да се донесат сите неопходни мерки кои гарантираат интегритет и стабилност на еврозоната.Во комуникето се изразува согласност за економски раст и креирање нови работни места.Пред отворањето на Самитот американскиот претседател Барак Обма се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел.Белата куќа соопшти дека САД се охрабрени од планот на лидерите на ЕУ за стабилизација на економската ситуација.
XS
SM
MD
LG