Достапни линкови

Путин и Обама разговарале за Иран и Сирија


Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин се сретнаа на маргините на самитот Г20 во Мексико, што претставува прва средба на двајцата лидери откако Путин стапи на претседателската функција во март. Двајцата разговарале за кризата во Сирија и иранската нуклеарна програма, соопштија од Белата Куќа. Тензии се создаваат меѓу Вашингтон и Москва, поради тоа што Соединетите американски држави бараат Русија да го убеди сиријскиот претседател Башар ал - Асад да отстапи од функцијата.
XS
SM
MD
LG