Достапни линкови

Камерон бара што побрзо формирање на грчка влада


Британскиот премиер Дејвид Камерон побара од грчките политичари што е можно побрзо да се договорат за фиормирање на владин состав. „Секое одлагање на формирањето на новата влада по изборите може да биде многу опасно“ изјави Камерон. Велика Британија со големо внимание ги следи случувањата во Грција и повторените парламентарни избори, затоа што се проценува дека грчката нестабилност влијае врз продолжената криза во еврозоната, која остави траги и врз британската економија.
XS
SM
MD
LG