Достапни линкови

Воени вежби во Киргистан


Воени вежби на кој ќе учествуваат трупи од Соединетите американски држави и централноазиските земји се организираат во Киргистан, потврдија тамошните власти. На настанот, кој се организира под назив „Регионална Соработка 2012“, учествуваат војници од Авганистан, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и САД. Вежбите ќе траат до 29 јуни. Во соопштение од киргистанското министерство за внатрешни работи се наведува дека активностите ќе се фокусираат на брза реакција на природни катастрофи.
XS
SM
MD
LG