Достапни линкови

На 23 септември, парламентарни избори во Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска објави дека на 23 септември ќе бидат одржани парламентарни избори во земјата. Говорејќи на седница на парламентот, тој додаде дека властите нема да прифатат никакво мешање од странство, но оти ќе бидат поканети меѓународни посматрачи. Ова ќе бидат први избори по претседателските пред две години на кој победи Лукашенко, а што предизвика бран протести и затворање на опозициските лидери.
XS
SM
MD
LG